Areszt dla sprawcy przestępstw na tle narodowościowym - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Areszt dla sprawcy przestępstw na tle narodowościowym

Data publikacji 20.03.2020

Wczoraj policjanci doprowadzili do toruńskiego sądu 21- latka podejrzanego między innymi o stosowanie przemocy oraz znieważenia na tle narodowościowym. Sąd zdecydował, że mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Wczoraj  tj. 19.03.2020  policjanci z toruńskiej komendy doprowadzili do toruńskiego sądu 21 -latka podejrzanego między innymi o stosowanie przemocy  oraz znieważenia na tle narodowościowym. Sąd na posiedzeniu w tej sprawie zdecydował, że spędzi on nadchodzące trzy miesiące w więziennej celi.

Przypomnijmy : Mężczyzna został zatrzymany w  miniony wtorek tj.  dniu 17 marca 2020 roku około godz. 14:00. Wtedy  policjanci z Komisariatu Policji Toruń Śródmieście otrzymali informację o kradzieży do jakiej doszło    w jednym ze sklepów przy ul. Legionów  w  Toruniu.  Wiadomo było , że ze sklepu zginęło kilkadziesiąt paczek kawy a sprawców było dwóch. Dyżurny wywołał patrol, który był najbliżej miejsca kradzieży. Policjanci  błyskawicznie znaleźli się przy sklepie. Dostrzegli dwóch oddalających się mężczyzn z pakunkami, którzy  na widok policjantów natychmiast odrzucili rzeczy i rzucili się do ucieczki. Policjanci zatrzymali jednego z nich. To 21 latek bez stałego miejsca zamieszkania.
Taka kradzież to dla mężczyzny nie nowość. Policjanci wytypowali go do czterech innych, których dopuścił się w różnych dzielnicach naszego miasta. Tego typu przewinienia to nie jedyna jego aktywność przestępcza. Okazało się, że zatrzymany w  tym tygodniu mężczyzna był poszukiwany przez toruńskich kryminalnych do sprawy z początku lutego tego roku.
 Wtedy policjanci z toruńskiej komendy poszukiwali  sprawców pobicia obywateli Ukrainy, Rosji i Białorusi z uwagi na ich przynależność narodową oraz publiczne znieważenie na tle narodowościowym. Do zdarzenia doszło w niedzielę (09.02) około godz. 1:30 u zbiegu ul. Podmurnej i Placu Teatralnego.
Zatrzymany  trzy  dni temu  21 to jeden ze sprawców tamtego zajścia, którego wizerunek  zarejestrowały kamery monitoringu. Dodatkowo okazało się, że ciąży na nim wyrok pół roku więzienia za wcześniej popełnione przestępstwa.Dzień  po zatrzymaniu ( 18.03.)  został doprowadzony do toruńskiej  prokuratury, gdzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa na tle narodowościowym. Wczoraj śledczy doprowadził  go do toruńskiego sądu, który zdecydował o jego aresztowaniu na trzy miesiące. Nadal  grozi mu od pół roku do 5 lat więzienia.
Policjanci z toruńskiej komendy nadal poszukują sprawców pobicia obywateli Ukrainy, Rosji i Białorusi z uwagi na ich przynależność narodową oraz publiczne znieważenie na tle narodowościowym. Dotychczasowe działania funkcjonariuszy doprowadziły do wykluczenia udziału w tym zdarzeniu dwóch osób przedstawionych na wcześniej publikowanych fotografiach. Okazało się, że mężczyźni oznaczeni na zdjęciach numerami „4” i „7” w tym miejscu znaleźli się przypadkowo. Sami zgłosili się do policjantów i zostali przesłuchani w charakterze świadków. Tym samym dotychczas zebrane informacje wskazują, że w atakującej grupie było 6 osób.  Na początku  w tej sprawie przesłuchano w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego nastolatka.  Potem został zatrzymany  21- latek , który został aresztowany. 21 latek zatrzymany we wtorek to kolejny sprawca. Poszukiwani są kolejni dwaj a  obecnie policjanci pracują nad ustaleniem danych personalnych osoby oznaczonej numerem „8”.
Kryminalni nadal apelują do świadków, którzy byli świadkami tego zdarzenia lub rozpoznają osoby przedstawione na publikowanych zdjęciach o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, ul. Grudziądzka 17, tel. (56) 641 26 07 lub 112.
Informacje można przekazać anonimowo.
Dziękujemy za dotychczas przekazane sygnały.
Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska
  • Wizerunek nieznanego sprawcy przestępstwa na tle narodowościowym.
  • Wizerunek nieznanego sprawcy przestępstwa na tle narodowościowym.