Bezpieczeństwo na rowerze - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Bezpieczeństwo na rowerze

Data publikacji 14.05.2020

Aura zaczyna sprzyjać rowerowym wycieczkom. Coraz chętniej sięgamy do naszych garaży i piwnic po jednoślady. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się na drogach.

 

 

 

Toruńscy policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego podróżowania jednośladem.
Rowerzysto:

- pamiętaj, jesteś pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i korzystając z drogi masz obowiązek stosować się do zasad ruchu drogowego. Znaki drogowe i przepisy obowiązują wszystkich uczestników ruchu.
- korzystaj z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów jeśli są wyznaczone dla kierunku, w którym jedziesz lub zamierzasz skręcić. W sytuacji braku infrastruktury rowerowej korzystaj z jezdni, a tylko warunkowo z chodnika.
- jadąc na wprost po drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów, jezdni, bądź innej części drogi na wprost masz pierwszeństwo przed pojazdami przecinającymi Twój kierunek ruchu.
- poruszaj się rowerem wyposażonym w światło o barwie białej lub żółtej selektywnej (z przodu roweru) i czerwonej (z tyłu). Do obowiązkowego wyposażenia należą też sprawny hamulec i dzwonek,
- zamiar zmiany kierunku jazdy sygnalizuj wyciągniętą w bok ręką i zawsze obejrzyj się i upewnij, że manewr możesz wykonać bezpiecznie,
- korzystaj z pobocza nadającego się do jazdy,
- poruszaj się zgodnie z zasadami ruchu prawostronnego,
- po przejściu dla pieszych zawsze przeprowadzaj rower.

Pamiętaj, że masz prawo:

- jechać chodnikiem, gdy jego szerokość wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Możesz też poruszać się chodnikiem, gdy opiekujesz się dzieckiem do 10 lat, które jedzie rowerem.
- korzystać z chodnika w przypadku złych warunków atmosferycznych (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) jednak zawsze ustępuj pierwszeństwa pieszym
- wyprzedzać powoli jadące pojazdy z ich prawej strony, co jest szczególnie przydatne przy omijaniu korków
- przewozić dzieci na rowerze w specjalnym foteliku albo w ciągniętej przez rower przyczepce przeznaczonej do ich przewozu,
- przejeżdżać (a nie przeprowadzać rower) przez jezdnię wyznaczonym przejazdem dla rowerów,
- zatrzymać się na wlocie skrzyżowania w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów.

Przypominamy o obowiązkowym i dodatkowym wyposażeniu roweru:
 
 
Zachęcamy  do noszenia kasków. Dobry kask to podstawa!
 
Pamiętajmy, że kask nie chroni nas przed upadkiem lub kolizją ale w razie takiego zdarzenia znacząco zwiększa nasze szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Kaski projektowane są do pojedynczych uderzeń. Jeśli miało miejsce zdarzenie, podczas którego kask został uderzony należy go wymienić na nowy. Nigdy nie należy używać kasku, który brał udział w wypadku, gdyż jego parametry ochronne są znacząco obniżone. Pamiętajmy także o odpowiednim dopasowaniu. Rodzice powinni pamiętać o tym, by nigdy nie kupować dla dziecka kasku na wyrost (z założeniem, że głowa dziecka urośnie). Kask powinien być dobrany do wieku i rozmiaru głowy dziecka. Jeśli urządzenie posiada elementy regulujące należy ustawić je w ten sposób, by kask nie spadał na czoło i nie był za bardzo odchylony do tyłu. Pamiętajmy, że paski nie mogą być zbyt luźnie. Kask powinien być zamocowany centralnie na głowie, tak aby przód kasku zakrywał czoło (dwa palce nad łukiem brwiowym). Zapewni to właściwą ochronę przedniej części głowy. Nigdy nie należy wkładać innych nakryć głowy pod kask (np. czapek lub nauszników). W razie uderzenia takie nakrycie głowy może osłabić właściwości ochronne kasku.

 

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski