Wiadomości

WAKACJE -Apelujemy do dorosłych

Data publikacji 04.07.2015

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon na aktywne wypoczywanie nad wodą. Co radzą specjaliści i o czym warto przypomnieć pociechom zanim spakują do torby ręczniki i stroje kąpielowe, by ich wczasy nie zakończyły się złymi ...

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon na aktywne wypoczywanie nad wodą. Co radzą specjaliści i o czym warto przypomnieć pociechom zanim spakują do torby ręczniki i stroje kąpielowe, by ich wczasy nie zakończyły się złymi doświadczeniami ?


1.    Wybieraj kąpieliska strzeżone – miejsca w których jest obecny ratownik i punkt medyczny, w razie wypadku gwarantujący natychmiastową pomoc.
2.    Nie przeceniaj swoich sił – często młodzieży wydaje się, że są na tyle dobrymi pływakami, że mogą wypływać głęboko na nieznane wody.
3.    Bez brawury – popisy, skoki na główkę w nieznanych miejscach, wzajemne podtapianie się – chwila nieuwagi i bardzo łatwo o wypadek.
4.    Skoki na główkę w nieznanych miejscach – może okazać się, że jest za płytko lub na dnie coś leży (kamień, kłoda). Co roku tysiące młodych ludzi ginie lub staje się kalekami po takim skoku.
5.    Zdecydowanie odradzamy kąpiele w rzece. Trzeba pamiętać, że rzeki SA wciąż żywe a ich dna  zmieniają się  i po kilku tygodniach może mieć już zupełnie inne ukształtowanie.
6.    Zbyt szybkie wchodzenie do wody po jedzeniu lub opalaniu –to ryzyko zachłyśnięcia lub wstrząsu termicznego, najlepiej odczekać około 30 minut.
7.    Ostrożność przy korzystaniu ze sprzętu wodnego – należy pamiętać o kamizelce ratunkowej. Lepiej unikać wzajemnego wyrzucania się z łódki, ponieważ bardzo łatwo o uraz głowy.
8.    Nie pływaj sam – pływanie z drugą osobą zawsze zwiększa bezpieczeństwo. Przy nagłym skurczy jest w pobliżu osoba, które może wezwać pomoc lub sama jej udzielić.



Apelujemy do dorosłych. Wszyscy  powinni zachować szczególną czujność, gdy pod ich opieką znajdują się dzieci i nie spuszczać ich z oka. Maluchy bardzo szybko mogą się przemieścić i nawet nieświadomie narazić się na duże niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze przypominają, że dzieci do 7 roku życia mogą się znajdować na kąpielisku tylko w obecności dorosłego opiekuna.

Absolutnie odradza się spożywanie alkoholu. Wysokie temperatury w połączeniu z napojami wysokoprocentowymi mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie i spowodować nawet zawał serca. Kąpiele w stanie nietrzeźwości również są niezwykle niebezpieczne. Nadmierne spożywanie alkoholu zaburza równowagę, osąd rzeczywistości i negatywnie wpływa na sprawność psychofizyczną. Policjanci informują,
Pamiętajmy, że korzystanie ze  sprzętu wodnego  pod w wpływem alkoholu   jest zagrożone karą. Pływanie po alkoholu jakimkolwiek sprzętem posiadającym silnik (skutek, motorówka itd.) jest tak samo traktowane jak prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. A to oznacza, że grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności. Pływanie małą łódką lub jachtem żaglowym również jest zagrożone, ale przede wszystkim holowaniem lub mandatem. Koszty odholowania sprzętu spoczywają oczywiście na nietrzeźwym, który prowadził łódkę. W sytuacji,  gdzie bardzo ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i koncentracja lepiej unikać spożywania alkoholu.


podinsp. Wioletta Dąbrowska
Powrót na górę strony