Wiadomości

Nietrzeźwi na drogach powiatu

Data publikacji 21.09.2016

W ostatni weekend i na początku tygodnia (15.09-20.09) toruńscy policjanci zatrzymali aż dziesięciu nietrzeźwych kierowców. Jeden z szoferów miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Wszystkim zatrzymanym kierowcom grozi teraz do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy.

W ostatni weekend i na początku tygodnia (15.09-20.09) toruńscy policjanci zatrzymali aż dziesięciu nietrzeźwych kierowców. Pierwszy z nich został zatrzymany w piątek (16.09) około południa. Dyżurny otrzymał informację o kolizji, do jakiej doszło w okolicach skrzyżowania ulic Przy Skarpie i Szosy Lubickiej. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy przyjechali na miejsce ustalili, że 37-letni kierowca forda scorpio najechał na tył seata leona. Mundurowi podejrzewali, że kierujący tym pierwszym autem może być nietrzeźwy. Badanie wykazało, że 37-latek miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. 

Tego samego dnia około godz. 21:00 policjanci z komisariatu w Chełmży zatrzymali do kontroli 26-letniego motorowerzystę. Okazało się, że kierowca jednośladu był nietrzeźwy i miał ponad 1,5 promila alkoholu. 
Jeszcze tego samego wieczora, około godz. 23:00 policjanci z komisariatu na toruńskim Podgórzu, przy ulicy Łódzkiej zatrzymali osobowego opla. W czasie kontroli mundurowi wyczuli od 36-latka prowadzącego pojazd woń alkoholu. Badanie potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy. Kierowca miał blisko 2 promile. 
W sobotę (17.09) stróże prawa zatrzymali kolejnych dwóch nietrzeźwych kierowców. Pierwszy z nich wpadł krótko przed godz. 10:00 przy Szosie Lubickiej, gdzie patrol toruńskiej drogówki zatrzymał do kontroli motorowerzystę. 49-letni kierowca jednośladu został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie wskazało, że miał ponad pół promila. Drugi z szoferów wpadł około godziny 21:00 na ul. Kalinowej w Toruniu. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli 41-letniego kierowcę poruszającego się oplem astrą. W tym przypadku badanie również wskazało ponad pół promila. 
W niedzielę (18.09) około godz. 11:30 doszło do zdarzenia drogowego na ulicy Turystycznej. Kierujący oplem astrą 19-latek uderzył w krawężnik uszkadzając przy tym swoje auto. Na miejscu policjanci z toruńskiej drogówki przeprowadzili badanie trzeźwości kierowcy. Badanie potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy, że szofer  jest nietrzeźwy. Probierz wskazał blisko 2 promile. 
Około 15:30 w miejscowości Rzęczkowo (gm. Zławieś Wielka) kierowca volkswagena golfa na widok oznakowanego radiowozu policjantów z Chełmży gwałtownie wjechał na jedną z posesji. 25-letni kierowca wyraźnie chciał uniknąć spotkania z mundurowymi. Na nic się to jednak zdało. Policjanci przeprowadzili kontrolę jego trzeźwości. Badanie wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. 
Tego samego dnia krótko przed godz. 20:00 w Grębocinie mundurowi z toruńskiej drogówki zatrzymali do kontroli opla corsę. Okazało się, że 32-latek nie posiada uprawnień do kierowania tym pojazdem. Co więcej, badanie wykazało u niego blisko 1,5 promila. Kilkanaście minut później, w Grabowcu kryminalni z toruńskiej komendy zatrzymali kolejnego pijanego motorowerzystę. 54-letni kierowca jednośladu miał blisko 2,5 promila alkoholu. . 
Wczoraj (20.09) około godz. 17:00 policjanci z toruńskiej drogówki otrzymali od świadka zgłoszenie o mężczyźnie, który wywrócił się na motorowerze. Do tego zdarzenia doszło na Szosie Bydgoskiej. Kiedy 19-latek kierujący jednośladem został  poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyszło na jaw, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 

Mimo wielu apeli toruńscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policjanci przypominają konsekwencje karne tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.
Stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza)  stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.
    Kierowcy, który nie stosuje się orzeczonego wcześniej w związku z popełnieniem przestępstwa zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony