Bezpieczne regaty - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Bezpieczne regaty

Data publikacji 06.06.2017

W miniony weekend policjanci Zespołu Prewencji Na Wodach i Terenach Przywodnych WP KMP Toruń w patrolach motorowodnych zabezpieczali 52 Regaty żeglarskie długodystansowe Związku Miast Nadwiślańskich. Niektórym płynącym jachtami zdarzało się osiadać na mieliznach nie mogąc w ten sposób dalej żeglować. Zdarzyło się też kilka niegroźnych wywrotek. Policjanci ogółem oceniają tegoroczne regaty jako bezpieczne.

W miniony weekend dniu 02 i 03 czerwca 2017 na rzece Wiśle odbywały się 52 Regaty żeglarskie długodystansowe Związku Miast Nadwiślańskich. Celem regat jest kontynuacja wieloletniej tradycji, datującej się od 1936 roku.  Punktem początkowym regat był Włocławek, gdzie  w piątek około godz. 10:00 na Przystani Wodnej na Rzece Wiśle im. Jerzego Bajończyka nastąpiło ich otwarcie. Organizatorami był Toruński Okręgowy Związek Żeglarski, Fundacja Inicjatyw Społecznych CUMA, Kujawsko –Dobrzyńska Organizacja Turystyczna. Jako współorganizatorzy dołączyli do nich OSiR Włocławek, Miasto Toruń, Urząd Miasta Solec Kujawski, Liga Morska i Rzeczna, YKP Bydgoszcz oraz Związek Miast Nadwiślańskich. Organizatorzy dostosowali podział klas do potrzeb żeglarzy jachtów wyczynowych oraz wszystkich typów jednostek turystycznych .

Wszędzie tam gdzie coś się dzieje na wodzie lub terenach przywodnych  nie może zabraknąć toruńskich „wodniaków”. Jak  co roku i tym razem policjanci Zespołu Prewencji Na Wodach i Terenach Przywodnych WP KMP Toruń     w patrolach motorowodnych zabezpieczali regaty.  W dniu 02 czerwca  czynili to na odcinkach od Nieszawy do Torunia (tj. 36 kilometrowy odcinek) oraz od Torunia do Solca Kujawskiego. W  dniu 03 czerwca (27 kilometrowy odcinek rzeki). Z uwagi na spadający stan wód w rzece oraz fakt, że niektórzy uczestnicy płynąc  nie
do końca uwzględniali zasady nawigowania wzdłuż oznakowania szlaku żeglugowego policjanci niektórym żeglarzom płynęli na pomoc. Niektórym płynącym jachtami  zdarzało się osiadać na mieliznach nie mogąc w ten sposób dalej żeglować. Zdarzyło się  też kilka niegroźnych wywrotek. Ogółem tegoroczne regaty oceniają jako  bezpieczne.

 

Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska