Mandaty za korzystanie z telefonu komórkowego - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Mandaty za korzystanie z telefonu komórkowego

Data publikacji 16.06.2017

Toruńscy policjanci nałożyli pierwsze mandaty w ramach akcji, która nazywa się „Łapki na kierownicę”. Akcja pod taką nazwą ruszyła w minioną środę tj. 14.06.2017 i potrwa przez kolejnych kilkanaście dni. To ogólnopolska kampania ukierunkowana na zintensyfikowanie kontroli kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z telefonu komórkowego trzymając go w ręku.

Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie SMS-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozporoszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze. Nadto, nie trzymamy w tym czasie oburącz kierownicy i trudno  nam  zmieniać biegi.

Do kampanii  zainicjowanej przez Komendę Główną włączyła się  firma Neptis S.A., która jest operatorem komunikatora „Yanosik”. W czasie trwania kampanii, w momencie kiedy kierujący pojazdem włączy aplikację „Yanosik” prześle mu żartobliwy komunikat ostrzegawczy w formie graficznej i tekstowej ”ŁAPKI NA KIEROWNICĘ”, przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego trzymanego w ręku. Mając na uwadze  zagrożenia związane z używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy, podjęto działania  edukacyjne związane z zagrożeniami w ruchu drogowym, jakie niesie ze sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.. 
Przypominamy , że przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają  kierującym pojazdem  korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Mimo obowiązujących przepisów i restrykcji związanych z ich nie przestrzeganiem, widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest na naszych drogach bardzo powszechny.  Za powyższe wykroczenie policjanci w 2016 roku ukarali mandatem 91 725 kierujących pojazdami. Od początku trwania akcji policjanci z Torunia już nałożyli pierwsze mandaty. Pięciu  kierowców, otrzymało punkty karne oraz przyjdzie im zapłacić mandat karny. W jednym przypadku zachowanie kierowcy pozwoliło  policjantom  zastosować pouczenie.
Wszyscy policjanci, a zatem również kujawsko-pomorscy, promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym prowadzą  od 14 czerwca  przez kolejnych kilkanaście dni działania,   pn. „Łapki na kierownicę". Mają one na celu zachęcenie wszystkich kierujących pojazdami do dbania o wspólne bezpieczeństwo na drogach. Akcja potrwa do 25.06.2017 r.

Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska