Policjanci apelują o ostrożność podczas prac polowych - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Policjanci apelują o ostrożność podczas prac polowych

Data publikacji 07.08.2017

Dla wielu ludzi lato to nie tylko czas wypoczynku i rekreacji, ale również wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych. To okres, który może nieść różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek podczas prac polowych.

Co roku podczas żniw czy wykopków zdarzają się wypadki przy wykonywaniu prac polowych i obsłudze maszyn rolniczych. W 2016 roku rolnicy z całej Polski zgłosili ponad 19 tysięcy wypadków. Odnotowano 83 wypadki śmiertelne (źródło: https://www.krus.gov.pl). Wielu z tych nieszczęśliwych zdarzeń można by uniknąć, jeżeli tylko zachowane były podstawowe środki ostrożności. Niestety osoby pracujące w gospodarstwach rolnych czasami gubi rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze wypadki wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń.

Policjanci radzą: 

- nigdy nie podejmuj prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kieruj pojazdami i maszynami rolniczymi po alkoholu i nie pozwól też aby czynili to inni!
- nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!
- nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
- nie naprawiaj i nie operuj przy włączonych maszynach rolniczych. Ruchome części maszyn mogą wciągnąć twoją rękę lub nogę i pozbawić Cię kończyny lub spowodować śmierć!

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie. Dlatego też wszelkie pomocnicze prace powinni wykonywać pod bacznym okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy aby były one odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa.

Zróbmy wszystko, aby prace polowe były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.
- nie angażujmy dzieci do obsługi ciągników i innych maszyn rolniczych! Nie wyznaczajmy im niebezpiecznych zadań!
- nie prośmy dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki i smary!

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski