Aresztowani oszuści metodą na „policjanta” - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Aresztowani oszuści metodą na „policjanta”

Data publikacji 04.12.2017

Działali metodą oszustwa na policjanta Centralnego Biura Śledczego. 62-latce pieniądze pomógł uratować pracownik banku, który zawiadomił policjantów. W miniony piątek ( 01.12.2017) stosunku do dwóch 35- latków z powiatu płockiego i płońskiego toruński sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Najbliższe trzy miesiące przyjdzie im spędzić w celi aresztu.

 
W miniony piątek po południu tj. (1.12.2017) kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu  doprowadzili do toruńskiego sądu dwóch  sprawców  oszustw metodą na tzw. policjanta. Prokurator złożył do sądu wniosek o ich tymczasowe aresztowanie. Sąd Rejonowy w Toruniu  po zapoznaniu się z całością materiału zgromadzonego przez śledczych zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. W związku z tą decyzjom obu 35 latkom przyjdzie spędzić najbliższe trzy miesiące w areszcie. Przypomnijmy: Historia miała swój początek w minioną  środę 29 listopada około  godziny  13.00. Na telefon stacjonarny 62 letniej kobiety z toruńskiego Rubinkowa dodzwoniła  się kobieta podająca się za funkcjonariusza  Centralnego Biura Śledczego. Do rozmowy włączył się mężczyzna, który potwierdził, że kobieta jest policjantką. Połączenie zaczęło mieć zakłócenia, więc kobieta podała oszustce swój numer telefonu komórkowego. Od tej pory oszustka udająca policjantkę pod pretekstem rozpracowywania szajki oszustów okradających konta nakłoniła pokrzywdzoną do udania się do banku celem wypłacenia posiadanych oszczędności i wzięcia kredytu w wysokości 20 tysięcy złotych.  Pracownik banku mieszczącego się  na Rynku Nowomiejskim, do którego udała się kobieta w pewnym momencie nabrał podejrzeń, że jest ona ofiarą oszustwa. Niewiele się zastanawiając  powiadomił Policję. Pracownik banku nie tracąc zimnej krwi wciąż rozmawiając z kobietą, którą przez telefon komórkowy odsłuchiwali sprawcy wciąż załatwiał formalności bankowe jakby miała lada chwila otrzymać kredyt. Na zgłoszenie o tak popularnej metodzie oszustwa toruńscy policjanci zareagowali błyskawicznie. W wyniku podjętych  czynności funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu i Komisariatu Policji  Toruń Śródmieście zatrzymali pojazd nissan almera wraz z dwoma mężczyznami mającymi związek z tym  przestępstwem. To 35- letni mieszkaniec  powiatu płońskiego  i 35 - letni mieszkaniec  powiatu  płockiego. Obaj mężczyźni zaraz po zatrzymaniu  trafili do policyjnego aresztu. W pojeździe sprawców policjanci zabezpieczyli  m.in. cztery używane telefony komórkowe, dwa  jeszcze  nowe telefony w opakowaniach, nawigację samochodową, imitację odznaki policyjnej z konkretnym numerem przyczepionej do czarnego etui, 5 kart telefonicznych. Pojazd, którym się poruszali  został  zabezpieczony na policyjnym parkingu. 
Ci sami  sprawcy działając w identyczny  sposób i podając te same dane usiłowali nakłonić do przekazania pieniędzy w kwocie 50 tysięcy złotych. 75- letnią kobietę z Chełmińskiego Przedmieścia. Nie udało im się to jednak, bo kobieta zorientowała się w ich zamiarach. 
Oprócz tych dwóch przypadków policjanci udowodnili  tym mężczyznom jeszcze kolejne cztery. Obaj usłyszeli, że działając wspólnie i w porozumieniu dokonali  sześciu  usiłowań  oszustw. Obaj mężczyźni mają bardzo bogatą przeszłość kryminalną i na swoim koncie przestępstwa przeciwko mieniu, ale także życiu i zdrowiu. 35 latek spod Płońska usłyszał zarzut oszustwa dokonanego w warunkach tzw. powrotu do przestępstwa czyli „recydywy” za co grozi mu nawet do 12 lat więzienia. Drugiemu z nich  do 8 lat pozbawienia wolności. Kryminalni wiedzą, że mogą być to nie jedyne tego typu przestępstwa jakich  dopuścili  się zatrzymani, działając metodą oszustwa na policjanta. Wobec czego zapowiadają dalszy rozwój tej sprawy.
Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska