Wiadomości

Podsumowanie policyjnej akcji „ Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 12.02.2018

Przez miniony tydzień ( 08.12.2017 ) policjanci garnizonu toruńskiego na drogach naszego powiatu prowadzili czynności związane z akcją pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Tylko w czasie trwania akcji funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili blisko 135 wykroczeń w ruchu drogowym. Przez cały czas rozdawali opaski odblaskowe, aby zachęcać do ich noszenia pieszych także w Toruniu.

W minioną niedzielę zakończyła się prowadzona na terenie całego powiatu  toruńskiego akcja pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczenie zdarzeń drogowych zwłaszcza związanych z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści oraz ujawnianie i reagowanie na przestępstwa i wykroczenia  tj. m.in. przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielanie pierwszeństwa przejścia pieszym znajdującym się na pasach itp. 

 Mundurowi zwracali  także szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji : kierujący – pieszy. Reagowali na wykroczenia niebezpieczne będące głównymi przyczynami wypadków drogowych. Od  wtorku do niedzieli czyli w  czasie trwania akcji  funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili blisko 135 wykroczeń w ruchu drogowym popełnionych wobec pieszych.
Mandaty i pouczenia funkcjonariusze nakładali  głównie za nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
W tym czasie policjanci zachęcali też mieszkańców, także miasta do noszenia elementów odblaskowych, aby być bardziej widocznym na jezdni i z daleka sygnalizować swoją obecność na drodze ponieważ często ubrani w szarą odzież zlewamy się z otoczeniem, jesteśmy ledwo widoczni lub słabo dostrzegalni przez innych uczestników ruchu drogowego.
Policjanci przypominali również o akcji : „ WEŹ  ROZWIŃ  PRZEJDŹ  ZOSTAW”, która została zainicjowana przez toruński magistrat w celu podnoszenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. W czterech miejscach Torunia mieszkańcy przed przejściem dla pieszych mogli natrafić na  słupki z opaskami odblaskowymi. Wszystko po to, aby niechroniony uczestnik ruchu drogowego po zapadnięciu zmroku  mógł wziąć opaskę, przejść z nią sygnalizując  kierowcom swoją obecność  i pozostawić ją zawijając na kolejnym metalowym ramieniu.
Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wojciech Chrostowski