100 lat Niepodległej - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

100 lat Niepodległej

Data publikacji 15.05.2018

Inauguracja regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączona z uroczystą sesją sejmiku województwa oraz Forum Samorządowym, czyli spotkaniem samorządowców wszystkich szczebli odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

Podczas uroczystości rozpoczęliśmy akcję zbierania podpisów pod deklaracją na stulecie niepodległości:

– Chcielibyśmy, by podpisy pod tym pamiątkowym dokumentem złożyło jak najwięcej mieszkańców naszego województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Do udziału w obchodach marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober zaprosili także między innymi parlamentarzystów, przedstawicieli środowisk naukowych, służb mundurowych, duchowieństwa, młodego pokolenia, organizacji pozarządowych oraz seniorów i kombatantów.

- Stając dziś przed Państwem ośmielam się prosić, aby z naszą Deklaracją podejmowaną z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości udać się do wszystkich mieszkańców naszego województwa i powiedzieć im, że to oni i ich rodziny pisały historię naszej Ojczyzny. I że to oni nadal będą to dzieło kontynuować - powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas uroczystości. 

Do składania podpisów pod deklaracją zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa, a naszą akcję będziemy prowadzić w całym regionie – powiatach, gminach i wśród lokalnych społeczności. Podpisy zebrane w ramach akcji wyeksponujemy w szczególny sposób – każdy trafi do przezroczystej kapsułki i stanie się częścią specjalnej, pamiątkowej instalacji prezentowanej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego. 

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć policjantów, których z dumą reprezentowali Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Marcin Woźniak, Komendant Miejski Policji w Toruniu insp. Maciej Lewandowski. W imieniu kujawsko-pomorskich policjantów deklaracje podpisał sierż. Maciej Stosik z Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy

 

Deklaracja Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

My, mieszkańcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego wdzięczni Opatrzności Bożej za odzyskaną przez Polskę po czasach zaborów niepodległość, dziś ponownie, po stu latach pragniemy wyrazić radość z naszej wolności i zobowiązanie do dalszej służby Ojczyźnie. Okazać pragniemy wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą życia, sercem, pracą rąk i umysłu, zachowali Rzeczpospolitą dla pokoleń nam współczesnych. Trwaj „O roku ów!”, który nadszedłeś w 1918, jako ten upragniony i wymarzony! Od 100 lat stoimy na jego straży, pomni na miłość i ofiarę, których nie szczędzili Polsce nasi Ojcowie. Dziś, umocnieni patronatem św. Jana Pawła II, deklarujemy odpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny jako najwyższej, wspólnej wartości. Pragniemy oddać ją kolejnym pokoleniom wolną i niezawisłą, jako wspólnotę wszystkich, pragnących żyć w pokoju, wzajemnej tolerancji i solidarności. Boże chroń Polskę!

 

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

Autor: Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Publikacja: asp. Piotr Duziak