Pierwszy dzień akcji WZAJEMNY SZACUNEK NA DRODZE ,za nami - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Pierwszy dzień akcji WZAJEMNY SZACUNEK NA DRODZE ,za nami

Data publikacji 19.06.2018

Wczoraj o godz. 10:00 przy Szosie Lubickiej, Komendant Miejski Policji w Toruniu, wspólnie z przedstawicielką Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego rozpoczęli trzydniową akcję poświęconą „wzajemnemu szacunkowi na drodze” przez wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wczorajszy pierwszy dzień poświęcony był niechronionym uczestnikom ruchu drogowego czyli pieszym i rowerzystom. Dzisiaj drugi dzień akcji. Policjanci najwięcej uwagi poświęcą motocyklistom i motorowerzystom.

Wczoraj (18.06.) o godz. 10:00 przy Szosie Lubickiej,  Komendant Miejski Policji  w Toruniu, insp. Maciej Lewandowski, wspólnie z przedstawicielką Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu- Luizą Skrobiszewską – Starszym Referentem ds. Edukacji oficjalnie rozpoczęli  trzydniową akcję poświęconą wzajemnemu szacunkowi  na drodze przez wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wszystko z inicjatywy  Komendant Miejski Policji  w Toruniu  insp. Maciej Lewandowski,  Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu Marka Staszczyka, którzy  podjęli projekt  przeprowadzenia działań z zakresu wczesnej prewencji w ruchu drogowym pod nazwą „Bezpieczne Wakacje” a w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo”.
Partnerami akcji wraz z policją jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu, Mundurowy Klub Motorowy Rzeczpospolitej Polskiej,  SAURONTEAM. W tych działaniach wspólnie z policjantami uczestniczą ratownicy PCK z pojazdem ratownictwa medycznego, umundurowani  uczniowie klas policyjnych II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu.
Wczoraj  (18.06.) mieliśmy pierwszy dzień takich działań. W godzinach  od 10:00 – 13:00 w  zatoce  przy Szosie Lubickiej obok BP policjanci wraz z pozostałymi partnerami akcji czekali na przechodzących i przejeżdżających tamtędy pieszych i kierowców. Właśnie pierwszy dzień poświęcony był  niechronionym uczestnikom ruchu drogowego czyli pieszym i rowerzystom.
Patrol Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Toruniu wraz z młodzieżą z klasy policyjnej  w zatoczce zachęcał do skorzystania z symulatora dachowania a ratownicy podpowiadali jak ratować czyjeś życie w sytuacji zagrożenia i udzielać instruktażu pierwszej pomocy przedmedycznej. Umundurowani uczniowie klasy policyjnej II LO,  w rejonie przeprowadzania akcji,  przy  przejściach dla pieszych , skrzyżowaniach dróg, ścieżek rowerowych rozdawali ulotki o bezpieczeństwie oraz zachęcali wszystkich  do skorzystania z symulatora dachowania. Piesi, rowerzyści i kierowcy tego dnia otrzymywali odblaskowe szelki i opaski oraz ulotki ratownictwa medycznego.
 
Akcja ma na celu uświadamianie, że jako użytkownicy dróg  wszyscy mamy równe prawa i jej ideą jest  WZAJEMNY SZACUNEK NA DRODZE.
 
HASŁA  POMOCNICZE TO :
 
· SZANUJ  WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO – WSZYSCY MAMY RÓWNE PRAWO KORZYSTAĆ Z DRÓG.
· TRAKTUJ NA DRODZE INNYCH TAK JAKBYŚ SAM CHCIAŁ BYĆ TRAKTOWANY 
· KULTURA OSOBISTA TO TAKŻE KULTURA NA DRODZE
· RESPEKTUJ SWOJE PRAWA W RUCHU DROGOWYM, ALE ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ I UPEWNIJ SIĘ, ŻE KAŻDY MANEWR JEST  BEZPIECZNY DLA CIEBIE I INNYCH UŻYTKOWNIKÓW DROGI
 
Każdy dzień akcji będzie poświęcony innej grupie użytkowników.
 
Dzisiaj drugi dzień akcji czyli poświęcony motocyklistom  i motorowerzystom. Dzisiaj patrol  będzie czekał na uczestników ruchu drogowego w zatoce przy Szosie Lubickiej w godzinach 16:00-19:00.
 
Przypominamy, że głównymi przyczynami  zdarzeń drogowych jest:
 
1. Nieustąpienie pierwszeństwa   przejazdu lub na przejściu dla pieszych
2. Nadmierna prędkość a  także ta niedostosowana  do warunków panujących na drodze, która uniemożliwia bezpieczne kontynuowanie jazdy.
3. Nieprawidłowo wykonany   manewr wyprzedzania, omijania.
4. Niezachowanie właściwej odległości między pojazdami czyli  od pojazdu poprzedzającego.
5. Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.
6. Nagłe wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.
 
 Policjanci ponawiają swoje apele: 
 
· Wyjeżdżajmy z domu przynajmniej kilka minut wcześniej ze względu na zwiększoną liczbę użytkowników dróg,
· O nadzwyczajną ostrożność do wszystkich , podczas poruszania się po po  przejściach , jezdniach i ścieżkach,poboczach
· Zbliżając się do skrzyżowań, dróg głównych oraz do innych pojazdów zachowujmy odpowiedni odstęp, abyśmy mogli bezpiecznie zatrzymać pojazd, którym się poruszmy. 
· Nie przeceniajmy możliwości własnych, naszego pojazdu, bo kilka sekund wyczekania na pusta drogę zaoszczędzi nam i innym kilkudziesięciominutowego a nawet  kilkugodzinnego usuwania skutków zdarzenia drogowego. 
· Maksymalnie skupmy uwagę na jeździe, znakach pionowych i poziomych oraz sygnalizatorach świetlnych. 
· Używając słuchawek, przynajmniej jedno ucho uwolnijmy   od słuchawki, abyś w odpowiednim czasie odebrał sygnały dawane przez innych uczestników ruchu. 
· Zjedź pojazdem na pobocze ,jeśli musisz użyć telefonu komórkowego.
· Dbajmy o swoją percepcję. Róbmy wszystko, aby nie rozpraszała nas głośna muzyka lub inne bodźce.
Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska
Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...