Wiadomości

UWAGA -na nową metodę oszustwa na wnuczka i policjanta- OSZUŚCI NAJPIERW DZWONIĄ DO SWOICH OFIAR NA TELEFONY STACJONARNE

Data publikacji 10.09.2018

UWAGA, CI KTÓRZY MAJĄ TELEFONY STACJONARNE. OSZUŚCI ZNOWU DZIAŁAJĄ. DZWONIĄ NA TELEFONY STACJONARNE I UDAJĄC POLICJANTÓW NAKAZUJĄ WYRZUCAĆ PRZEZ OKNO PIENIĄDZE I KOSZTOWNOŚCI. PRAWDZIWI POLICJANCI NIE DZIAŁAJĄ PRZEZ TELEFON I NIE ZABEZPIECZAJĄ PRZEDMIOTÓW POSTAWIONYCH W PRZYPADKOWYCH MIEJSCACH LUB WYRZUCANYCH PRZEZ OKNO.

Dzięki wielu  działaniom  i wysiłkom policji i mediów informujących o licznych oszustwach metodą na wnuczka i policjanta coraz mniej osób daje się zwieść wyłudzającym oszustom. Być może dlatego  ci kolejny raz zmodyfikowali swoją metodę. 
W minionym tygodniu policjanci  z  Torunia odnotowali, aż cztery dokonane  przypadki działania oszustów. W tych grupach oszustów działają i kobiety i mężczyźni.
Do jednego z nich  doszło (3.09.) na Bydgoskim Przedmieściu. Oszuści zawsze dzwonią na telefon stacjonarny. Tym razem oszust podając się za policjanta okłamywał swoją ofiarę, że jej mieszkanie jest obserwowane przez ludzi, którzy zamierzają  dokonać  na niego napadu. Mężczyzna zagadywany wciąż  przez kłamiącego fałszywego funkcjonariusza kazał 92- latkowi wszystkie kosztowności i pieniądze wyrzucić  przez okno, aby nie padły łupem złodziei.  92- latek przygotował torbę z rzeczami i wyrzucił z okna swego mieszkania pierścionki żony oraz pieniądze.  
W środę (5.09.) na Rubinkowie, 66 – letni  mężczyzna  odebrał telefon stacjonarny. Padł ofiarą identycznego oszustwa i stracił pieniądze. On również słuchając instrukcji oszustów i legendy  o policyjnej akcji dotyczącej  fałszywych  kurierów wypłacił pieniądze z banku  i słuchając oszusta podszywającego się za  policjanta wyrzucił z okna swojego mieszkania pakunek z pieniędzmi.
W piątek (07.09)oszust przedstawiający się za kuriera znanej firmy a następnie za policjanta informował swoją ofiarę, że kurier będzie chciał go oszukać i musi wyrzucić wszystko co ma cennego w domu. 67- letni mężczyzna słuchając wskazówek "głosu w słuchawce" zrobił to co chciał oszust. W ten sposób stracił posiadane w domu oszczędności.
Jeszcze tego samego dnia, kobieta mieszkająca na Rubinkowie padła ofiarą oszustów, którzy działając pod tą samą legendą nakłonili, 71- latkę do spakowania w reklamówkę i wyrzucenia pieniędzy  i złotej biżuterii przez okno. Kobieta to uczyniła.
 
POLICJANCI APELUJĄ I NAWOŁUJĄ DO WSZYSTKICH OSÓB. ŻADEN POLICJANT NIE PROWADZI AKCJI PRZEZ TELEFON.
 
POLICJANCI NIE DZIAŁAJĄ METODAMI PROWOKACJI – PRAWDZIWY POLICJANT NIE ZABEZPIECZA PIENIĘDZY POZOSTAWIONYCH W PRZYPADKOWYCH MIEJSCACH (PARK, ŁAWKA, PLAC ZABAW, KOSZ NA ŚMIECI ITP.  LUB WYRZUCANYCH PRZEZ OKNO CUDZEGO DOMU).
 
TAK DZIAŁAJĄ TYLKO OSZUŚCI podający się za policjantów lub inne zawody zaufania społecznego  prokuratora, listonosza i innych.
 
APELUJEMY DO MŁODYCH OSÓB , ABY OSTRZEGAŁY SWOICH BLISKICH O OSZUSTACH DZIAŁAJĄCYCH PRZEZ TELEFON.
Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska