AKCJA" ZNICZ" policjanci przestrzegają przed jazdą na pamięć - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

AKCJA" ZNICZ" policjanci przestrzegają przed jazdą na pamięć

Data publikacji 30.10.2018

Od jutra 31.10.2018 policjanci rozpoczynają akcję ZNICZ. Działania na drogach całego powiatu potrwają do przyszłego niedzieli (4.11.. W okresie Wszystkich Świętych w okolicach toruńskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Zmiany będą obowiązywać od 31 października od godz. 15:00 do 3 listopada do godz.15:00. Przypominamy, że sygnały i polecenia wydawane przez policjantów są najważniejsze i mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi.

Policyjna akcja ZNICZ rozpoczyna  się już  jutro czyli tj. 31 października od godz. 06:00  i potrwa do 04 listopada  2018 do późnych godzin nocnych. Tak jak na  drogach całego  kraju tak i w powiecie toruńskim będą prowadzone  wzmożone działania funkcjonariuszy ruchu drogowego i prewencji. Będą  miały  one miejsce zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dni poprzedzające i następujące bezpośrednio po tym dniu. 
Te dni to zawsze czas wzmożonego ruchu kołowego oraz pieszego. W związku z tym, zarówno na głównych  ciągach komunikacyjnych, jak i na drogach o znaczeniu lokalnym  funkcjonariusze będą czuwać  zarówno nad  bezpieczeństwem jak i płynnością ruchu.
Wzorem lat minionych  w okresie Wszystkich Świętych w okolicach toruńskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Zmiany będą obowiązywać od 31 października od godz. 15:00  do 3 listopada do godz. 15.00. Wprowadzone w te dni zmiany będą wzorowane latami minionymi wobec czego poruszanie nie powinno nikomu nastręczać większych problemów. Zmian należy się spodziewać w rejonach ulic Gałczyńskiego, Grudziądzkiej, Celniczej, Turystycznej, Antczaka, Pułaskiego, Poznańskiej, Koniuchy, Wielki Rów, Wybickiego, Szosa Chełmińska, Legionów, Waryńskiego, Rondo Pokoju Toruńskiego i Mazowieckiej.
Apelujemy:
- w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować,
- prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego,
- bezwzględnie podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem. Są one bowiem ważniejsze od sygnałów świetlnych, czy znaków drogowych,
- należy parkować samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.
Pieszym przypominamy:
-  aby zachowali większą ostrożność w rejonie przejść dla pieszych i wchodzili na nie dopiero po upewnieniu się, że kierujący ich widzi i zdąży wyhamować,
- o obowiązku używania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się po drodze pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.
Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg. Weźmy pod uwagę to, że w tych dniach pogoda może być bardzo zmienna, dlatego dostosujmy prędkość do warunków jakie panują na drodze. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.
ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia  31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:
    
data od godziny do godziny uwagi
31 października 2018 r.    18:00    22:00             dzień poprzedzający
1 listopada 2018 r.             08:00 22:00                Wszystkich Świętych
 
Przypominamy, że wszędzie tam, gdzie na drogach lub skrzyżowaniach funkcjonariusze będą prowadzić ręczną regulację ruchu dawane przez nich sygnały i polecenia  mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi i należy się im bezwzględnie podporządkować.
 
Na zdjęciach przypominamy kilka podstawowych pozycji funkcjonariusza i co oznaczają dawane przez niego poszczególne  sygnały.
 
 
Autor: Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Wioletta Dąbrowska