Akcja „Pieszy” - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Akcja „Pieszy”

Data publikacji 28.11.2018

Wczoraj (27.11) policjanci toruńskiej drogówki przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Pieszy". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec przechodniów, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Wczoraj (27.11) kilkudziesięciu policjantów toruńskiej drogówki brało udział w akcji „Pieszy". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec przechodniów, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Podczas działań mundurowi ujawnili blisko 70 wykroczeń popełnianych przez osoby piesze. Przewinienia  polegały głównie na przekraczaniu jezdni w miejscu niedozwolonym (28 przypadków), brak elementów odblaskowych (12), niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej (8) i chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni (6). 


Statystyki wypadków drogowych w powiecie toruńskim wskazują, że w trzech kwartałach 2018 roku (od stycznia do końca września) doszło do 20 wypadków z udziałem pieszych.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.

O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię.

Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest zmniejszona. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. 

Pieszemu nie wolno:

- wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
- poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
- poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
- przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
- przebiegać tuż przez pojazdem,
- wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
- wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
- poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski