Policjanci alarmują – nie chodźmy po łachach - Wiadomości - KMP w Toruniu

Wiadomości

Policjanci alarmują – nie chodźmy po łachach

Data publikacji 12.07.2019

Łachy na Wiśle to szczególnie niebezpieczna pokusa dla mieszkańców Torunia. Bardzo szybko mogą stać się pułapką. Policjanci przestrzegają przed wchodzeniem na zdradliwe wyspy na rzece.

Na Wiśle pojawiły się łachy. To piaszczyste plaże, które utworzyły się na wodzie w skutek naniesienia materiału przez rzekę i kuszą mieszkańców do spaceru.

Warto jednak wiedzieć, że piaskowe wyspy na rzece są bardzo niebezpieczne i lepiej unikać chodzenia po nich. Piasek często jest nieutrwalony,  luźny i grząski. Wystarczy chwila by grunt pod naszymi nogami zaczął się zapadać. Łachy, choć wyglądają jak zwykły kawałek plaży, nie są stabilne. Szczególnie na jej obrzeżach piasek może się zapadać i wciągać osoby w nurt rzeki. Kolejnym niebezpieczeństwem jest fakt, że zazwyczaj zaraz za krawędzią łachy jest duża głębokość i dość wartki nurt by porwać człowieka. Oprócz tego poziom wody bardzo szybko może się podnieść i odciąć nam powrót na brzeg. 
Funkcjonariusze przestrzegają również by nie wchodzić do wody z brzegu bądź łach, szczególnie po spożytym alkoholu. Nie wiemy jak zachowa się nasz organizm w chwili gdy temperatura otoczenia się zmieni. Poza tym można trafić na wiry, które mogą nas wciągnąć pod wodę.

Autor: Wojciech Chrostowski
Publikacja: Wojciech Chrostowski