Lany Poniedziałek - Aktualności - KMP w Toruniu

Aktualności

Lany Poniedziałek

Data publikacji 21.03.2016

Zbliżają się Święta Wielkanocne, drugi dzień Świąt to Poniedziałek Wielkanocny, z którym związana jest tradycja polegająca na oblewaniu innych wodą. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy postanowią uczcić obyczaj, aby świętowali w gronie osób, które na taką zabawę wyrażają zgodę. Ponadto polewanie wodą nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci podczas zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie zasady bezpieczeństwa. Apelujemy w tym miejscu do rodziców o właściwą opiekę i nadzór nad dziećmi, które będą obchodzić tradycję.

Zbliżają się Święta Wielkanocne, drugi dzień Świąt to Poniedziałek Wielkanocny, z którym związana jest tradycja polegająca na oblewaniu innych wodą. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy postanowią uczcić obyczaj, aby świętowali w gronie osób, które na taką zabawę wyrażają zgodę.

Polewanie wodą powinno odbywać się w sposób kulturalny, a zarazem odpowiedzialny z zachowaniem zdrowego rozsądku oraz umiaru.

Pamiętajmy, że polewanie wodą można uznać za zachowanie mieszczące się w ramach zwyczaju o ile nie przekracza ogólnie przyjętych norm w danym środowisku. Zachowania przekraczające takie normy mogą powodować różne formy odpowiedzialność prawnej, a tym samym ujemne konsekwencje dla sprawcy takich czynów (przykładowo takie zachowania mogą być kwalifikowane jako wykroczenia: art. 51 par. 1 kw – zakłócenie porządku publicznego, art. 75 par. 1 kw – wylewanie płynów, art. 76 kw – rzucanie przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu, art. 124 par. 1 kw – zniszczenie mienia, art. 140 kw - nieobyczajny wybryk, a także powodować odpowiedzialność za przestępstwa np. art. 217 par. 1 kk – naruszenie nietykalności cielesnej, art. 288 par. 1 kk – zniszczenie mienia itp.).

Ponadto polewanie wodą nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci podczas zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie zasady bezpieczeństwa. Apelujemy w tym miejscu do rodziców o właściwą opiekę i nadzór nad dziećmi, które będą obchodzić tradycję. Dbajmy o nasze bezpieczeństwo jest ono przecież naszą wspólną sprawą.

Pamiętajmy w tym dniu przede wszystkim o tym, że spontaniczne oblanie kogoś wodą nie zawsze oznacza dobrą zabawę i może spowodować ujemne konsekwencje dla sprawcy.
Wszystkim życzymy zdrowych, radosnych i bezpiecznych Świąt Wielkanocnych.

Autor: mł. asp. Małgorzata Świątkowska-Olewińska, Wydział Prewencji
Publikacja: Piotr Górny