"Toruński Głos Profilaktyki" - Aktualności - KMP w Toruniu

Aktualności

"Toruński Głos Profilaktyki"

Data publikacji 25.04.2016

8 kwietnia 2016 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu odbył się ,,Toruński Głos Profilaktyki”

 

8 kwietnia 2016 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu odbył się ,,Toruński Głos Profilaktyki”, który został objęty honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

W spotkaniu udział wzięli m. in. uczniowie z kujawsko-pomorskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.
Przedsięwzięcie zostało uroczyście otwarte przez Pana Waldemara Gancarza Dyrektora II LO w Toruniu, Panią Annę Łukaszewską Dyrektor Wydziału Edukacji w Toruniu oraz podkom. Krystiana Borkowicza Z-cę Naczelnika Wydziału Prewencji w Toruniu.

Po krótkim powitaniu na wszystkich gości czekało szereg atrakcji, które zostały rozpoczęte zaśpiewaniem przez wszystkich uczestników spotkania utworu ,,Nie wracajmy jeszcze na ziemię”, który jest oficjalnym hymnem programu PaT.

W pierwszej części spotkania swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół nr 8 w Toruniu w spektaklu profilaktycznym ,,Trzy razy Nie” odważnie mówiącym o tym, jak bronić się przed zażywaniem używek takich jak dopalacze, narkotyki, papierosy czy alkohol. Program artystyczny wywołał burzę oklasków z widowni a na zakończenie występów wszyscy tradycyjnie zatańczyli ,,belgijkę”.

Po części artystycznej ,,Toruński Głos Profilaktyki” przedstawił szeroki wachlarz zajęć warsztatowych zarówno dla młodzieży, jak i ich opiekunów.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji KMP w Toruniu asp. Robert Chlebowski i mł. asp. Małgorzata Świątkowska-Olewińska prowadzili warsztaty kryminalistyczne pn. ,,Śladami technik kryminalistycznych” podczas, których uczniowie zapoznali się z tajnikami pracy technika kryminalistyki. Młodzież miała okazję przeprowadzić oględziny upozorowanego miejsca zdarzenia, w taki sposób, jak odbywa się to w rzeczywistości . Ujawniali i zabezpieczali ślady kryminalistyczne, a także wykonywali niezbędną dokumentację procesową.

Funkcjonariuszka z Wydziału Ruchu Drogowego sierż. Agnieszka Bubień prowadziła warsztaty pn. ,,Rozsądnie na ulicy”, na których młodzież przy wykorzystaniu tzw. ,,Magicznej tuby” pokazała, jak ważne jest noszenie po zmroku elementów odblaskowych.  Uczestnicy warsztatów za pomocą alkogogli i narkogogli mogli przekonać się, jak widzi osoba będąca pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Problemem okazało się prawidłowe przejście kilku kroków. Dzięki temu uczniowie mogli sobie wyobrazić, jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest wsiadanie ,,pod wpływem” za kierownicę.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem podczas, których młodzież brała aktywny udział zadając wiele merytorycznych pytań.

 

Autor: mł. asp. Małgorzata Świątkowska-Olewińska, Wydział Prewencji
Publikacja: Piotr Górny